DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

ROHLÍKY



Omládek neboli kvásek:
200ml vlažné vody
2 lžičky medu
20g droždí
250g hladké mouky


Další suroviny:
280ml vlažné vody
10g cukru
710g hladké mouky
50g Hery nebo másla
3 rovné lžičky soli


Vlažnou vodu osladíme medem, rozmícháme droždí a přidáme mouku. Mísu s takto připraveným omládkem  přikryjeme a necháme v míse nakynout asi 45 minut.
Přidáme ostatní suroviny, pečlivě vypracujeme těsto a opět je necháme kynout.
Z těsta oddělujeme kousky velké asi jako menší jablko. Každý kousek rozválíme na placičku, kterou potahováním prsty uzpůsobíme přibližně do tvaru trojuhelníku. (Také můžete z těsta  vyválet větší kus a na trojuhelníky je nakrájet.) Rohlíky stáčíme od delší strany k protilehlému cípku. Rohlíky klademe na plechy vyložené pečícím papírem tak, aby cípek zůstal stočený vespod.

  

Rohlíky necháme dobře nakynout. Rozhodně se nevyplatí žádnou fázi kynutí odbýt. Mezitím si pečící troubu nastavíme na 200°C a necháme ji vyhřát. Na dno  trouby umístíme kastrol s vodou, aby se tvořila pára. Rohlíky tak budou nadýchanější.
Vykynuté rohlíky potřeme mírně osolenou vodou a pečeme asi 15 minut.

  

Varianty:
- Z těsta nemusíme tvarovat jen rohlíky. Můžeme uplést houstičky, tvarovat bochánky, bagetky nebo veky.
- Také můžeme do těsta zabalit kousek šunky, sýrovou náplň, nasekané bylinky... Já jsem vyzkoušela i umístit do středu rohlíčků kousky čokolády. A to mi věřte, to byla vážně velká dobrota.
- Tyhle rohlíčky jsou moc dobré. Uvidíte, že se po nich u vás doma jen zapráší. Takže v dalším kole násobte. ;o)

Původní recept jsem našla zde.


 

CHLEBA
 

1 kg hladké mouky
6 dkg droždí
2 kávové lžičky kmínu
2 kávové lžičky soli
2 polévkové lžíce octa
1 kávová lžička cukru
2 hrnky vlažné vody 

Do mísy dáme mouku, kvasnice, posypeme cukrem, přidáme kmín, půl hrnku vlažné vody a necháme zkvasit. Přidáme sůl, ocet, zbytek vlažné vody a vypracujeme těsto. Necháme kynout asi půl hodiny. Na suchý plech vysypaný moukou položíme těsto a necháme 15 minut kynout. Potřeme slanou vodou a pečeme 55 minut. Vypneme troubu, potřeme chléb slanou vodou a necháme ještě 20 minut v troubě dojít.

Chleba... to zní trochu nezajímavě, že?! Ale tenhle je tak vynikající, že opravdu stojí za upečení. 
Doporučuji vyzkoušet také další varianty: 
- Část hladké mouky nahradit celozrnnou žitnou (asi 1/3)
- Přimíchat do těsta semínka (slunečnicová, sezamová, dýňová, lněná... jen některý druh nebo v kombinaci), nebo jimi chléb na povrchu posypat
- Vynikající italskou variantu získáme, když do těsta přidáme pokrájené naložené olivy, sušená rajčata a trochu bazalky (nebo i oregana).
- Pokud máte čerstvý rozmarýn, nasekejte jej trochu do těsta.

- Výborný je tento chléb i s vlašskými ořechy nebo mandlemi.
- Varianta pro gurmány: mandle, ořechy a sušené brusinky. ;o)

Tyto varianty chleba je nejlépe potřít jen samotným máslem.


SÝROVÁ ROLÁDA

větší kus sýru eidam
200 g sýru lučina (nebo pomazánkové máslo)
2 obdélníčky taveného sýru bez příchuti
několik plátků šunky
1-2 kyselé okurky
natvrdo uvařené vejce
kousek červené papriky
petrželka
sůl


Nejprve si připravíme náplň. Lučinu utřeme s taveným sýrem. Přidáme na drobno nakrájenou šunku, vejce, okurku a červenou papriku, nasekanou petrželku. Dochutíme solí.
Eidam vložíme na talířku do mikrovlnky. Zapneme funkci rozmrazování a za časté kontroly necháme sýr změknout, aby se dal rozválet. Sýr vyjmeme a na prkénku rozválíme válečkem na těsto. Pokud je uprostřed ještě tužší a nedá se dobře rozválet, vložíme jej ještě na chvíli do mikrovlnky. (Sýr můžeme nechat změknout i ve vodní lázni, ale mikrovlnka je na to podle mne lepší.) Na sýr rozetřeme silnější vrstvu náplně a svineme roládu. Tu zabalíme do alobalu a necháme v ledničce ztuhnout. Poté krájíme na plátky.



 


KOULE NIVA

130g sýru niva
větší lžíce pomazánkového másla bez příchuti
větší lžíce změklého másla
1 obdélníček taveného sýru bez příchuti
větší množství mleté sladké papriky


Nivu nastrouháme, přidáme ostatní suroviny kromě papriky. Promícháme a vypracujeme
hmotu, ze které tvoříme kuličky. Kuličky obalíme v mleté paprice.

 

ROHLÍKY A HOUSKY

1 kg hladké mouky
½ l mléka
10 dkg rostlinného tuku
15g cukru
1 žloutek
4 dkg droždí
1 a ½ lžičky soli 

 
 
Do mísy nasypeme mouku. Hrnek naplníme asi do poloviny ohřátým mlékem. (Mléko by nemělo být příliš teplé, ale ani studené.) Mléko osladíme asi dvěma lžičkami cukru a vmícháme do něj trochu mouky. Do mléka rozdrobíme a rozmícháme droždí. Hrneček postavíme do připravené mísy s  moukou. (Když z  hrnečku přeteče trochu kvásku, zkončí v  mouce a ne na stole. :o) ) Kvásek necháme nakynout. Vzešlý kvásek nalijeme do mouky, přidáme ostatní přísady a teplým mlékem zaděláme těsto. Dobře propracujeme. Těsto lehce poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a na teplém místě necháme vykynout. Když těsto zdvojnásobí svůj objem, je dostatečně vykynuté.
Na rohlíky těsto vyválíme a rozkrájíme na trojuhelníky. Z  těch pak od širšího konce vineme rohlík tím způsobem, že zatímco pravá ruka rohlík vine, levá vytahuje cípek, abychom dosáhli více ovinů. Cípek nakonec musí zůstat navrch rohlíku. Rohlík ohneme do tvaru podkovy.
Na housky si rozkrájíme těsto na malé kousky , z  nichž vyválíme tyčinky ve středu silnější. Splétáme je od středu ke konci, houstičku obrátíme a doplétáme na druhou stranu. Housky a rohlíky dáme na pomaštěný plech, necháme vykynout, pak potřeme vejcem, posypeme mákem se solí, kmínem se solí nebo jen samotnou solí. Pečeme 30 až 40 minut v  dobře vyhřáté troubě.

 


PIZZA

30 dkg hladké mouky
½ prášku do pečiva
½ lžičky soli
2 lžíce oleje nebo jiného tuku
tolik mléka, aby se utvořilo vláčné těsto
 
 
Přísady smícháme, vypracujeme vláčné těsto. Těsto položíme na pomaštěný (nebo pečícím papírem vyložený) plech. Jeho povrch též potřeme trochou oleje, aby se nám těsto lépe rozprostíralo. Rozprostřeme tence na plech. (Můžeme těsto i vyválet, ale není to nutné.)


 
NÁPLŇ S PROTLAKEM:
2-3 větší rajské protlaky
sůl
česnek
sušené oregano (nebo čerstvé, pokud jej máte k  dispozici)
rajčata (asi 3-4)
tvrdý sýr (eidam)
další přísady podle vaší chuti (párek, salám, zbytek vařenéko nebo pečeného masa, pórek, olivy, žampiony, tuňák z  konzervy, sterilovaný hrášek… )

 
Do misky dáme rajský protlak, osolíme a ochutíme česnekem. Přidáme trochu sušeného oregana. (Také jej můžeme nasypat až na rajčata.)
Protlak rozetřeme na připravené těsto. Potom povrch poklademe na kolečka nakrájenými rajčaty, posolíme. Přidáme ostatní přísady kromě sýru.
Pizzu dáme do horké trouby zapéct. Nakonec posypeme povrch strouhaným sýrem a dáme ještě na chvíli do trouby, aby se sýr roztekl. Okraj pizzy má být křupavý.
 
 

NÁPLŇ S HERMELÍNEM A BRUSINKAMI:
máslo
hladká mouka
smetana (12%)
žloutek
muškátový oříšek
sůl
hermelín (eventuelně lze kombinovat s eidamem a lžičkami ricotty)
brusinkový kompot



Hladkou mouku zpěníme na másle. Jíška by měla být světlá. Zalijeme ji smetanou, nebo studenou vodou a smetanu jen přidáme. Osolíme, přidáme špetku muškátového oříšku a za stálého míchání povaříme. Po odstavení vmícháme syrový žloutek. Takto vzniklý bešamel by měl mít konzistenci asi jako hustší omáčka. Bešamel rozetřeme na připravené těsto, poklademe plátky hermelínu. Hermelín můžeme kombinovat také i s dalšími sýry (ricotta, eidam, niva, gouda...). Na povrch klademe lžičkou kompotované brusinky. Pizzu upečeme.
Neuvádím množství, protože předpokládám, že si tuto variantu přizpůsobíte množství strávníků, vkusu a chuti atd. Někdo zvolí raději méně tučnou náplň. Lze tedy přidat méně másla a smetanu nahradit mlékem nebo vynechat úplně, hermelínu dát jen část a část nízkotučného eidamu.
Tak jako tak Vám přeji: Dobrou chuť... ;o)