Taky to znám. Venku svítí sluníčko, je nádherně, ale dětem se zrovna ven moc nechce. A nebo se vracíte z výletu a děti tááákhle moc bolí nožičky a vypadá to, že už neujdou ani kousíčíneček. Dlouhou chvíli v čekárně u lékaře, při jízdě autem, na nádraží, ve frontě a podobně je také lepší zahnat, než snášet nepohodu. Třeba v následujících řádkách najdete nápad, který se vám a vašim dětem bude hodit. Za nejcennější považuju hry, ke kterým nepotřebujete prakticky žádné speciální pomůcky.
Další inspirace najdete také v rubrice Hrát si a blbnout doma.
Pokud se na mé stránky vracíte, novější nápady budete v této rubrice nacházet nahoře. 


7. POPIŠ TO

Tahle hra nevyžaduje vůbec žádné pomůcky, není závislá na prostředí a dá se hrát při všech činnostech, při nichž jsou zaměstnány ruce a mysl má "volno", např. při vaření večeře , mytí nádobí atd. My jsme tuto hru s klukama hrávali na procházce.  
Zvolíme si předmět, který vidíme někde kolem sebe, případně (u starších dětí) nějakou věc,  která sice není poblíž, ale kterou všichni dobře znají. 
Potom oznámíme např.: "Vidím něco červeného, velikého asi jako..." a popíšeme základní vlastnosti předmětu. Přizpůsobíme popis schopnostem dítěte. Můžeme volit mezi obecnějšími a nápadnými znaky, jako je třeba rozměr a tvar, nebo se soustředit  spíš na podrobnosti a detaily, jako k čemu to je a kdo by to mohl použít.
S mladšími dětmi se v rolích toho, kdo vypráví, a toho, kdo hádá, střídejte.
Starším dětem hru mírně upravíme, aby byla náročnější. Můžeme například kdykoli popisování zastavit a požádat děti, aby zkusily předmět uhodnout. Pokud nikdo neuhodne, pokračujeme dál v popisování. Pravidla nesmí být příliš složitá, aby se nevytratil smysl hry.


(Podle: Steve a Ruth Bennettovi - 365 zábavných činností bez televize)
 

 

6.PIKNIK
 

potřebujeme:

deku, pití, slané a sladké dobroty a ovoce

 

Najdeme vhodné místo v přírodě. Na trávě rozprostřeme deku a na ní rozložíme papáníčka. Děti můžou zobat, pobíhat kolem, hrát si.

 

 

5.KRABIČKA VZPOMÍNEK
 

Připravíme si krabičku, která vydrží delší dobu v zemi. (plechovou, plastovou)

Do krabičky dáme papír s datem, nějakým textem (např. Máme prázdniny, dělali jsme to a to, byli jsme tam a tam… Plány do budoucnosti…), podpisy… Dále třeba společnou fotografii, nějaký drobný osobní předmět, který nebudou děti postrádat (sponku, magnetek, blbinu z kindervajíčka) - pokud to děti psychicky snesou, jinak ne , dětmi namalované obrázky. Krabičku dobře zavřeme a vyrazíme na supertajné místo do přírody. Krabičku zakopeme, ale zapíšeme si nějaké výrazné orientační body, abychom byli i po létech schopní supertajné místo znovu najít. Pro krabičku se vrátíme až za delší čas. (Pokud jí půjdeme vykopat hned druhý den, nebude to mít takový efekt.:o))

 

 

4.KŘÍDY
 

Prostě pomalujeme chodníky (třeba někde trochu stranou, nechceme nikoho provokovat). Déšť to smyje, takže si nemusíme připadat jako grafiťáci a vandalové. Namalujeme cokoli. Dlouhé klikaté kolejiště pro vlaky se zastávkami s potrhlými názvy. Skákacího panáka. Bludiště. Plánek bytu s pokoji a zařízením. Auto z ptačí perspektivy, se kterým vyrazíme na jakovýlet.

 

 

3.DNESKA VÁS VEDU JÁ
 

Vyrazíme na procházku. Vybereme jedno z dětí, které nás povede, kam bude chtít. „Teď půjdeme doprava!“ Později se děti vystřídají. Když se nám bude zdát, že je už čas na návrat, dáme některému z dětí za úkol, aby nás dovedlo domů. Můžeme si hrát na to, že jako netrefíme a jen ono nás může dovést domů.

 

 

2.HRA NA ČARODĚJNICI
 

Tohle byla naše oblíbená hra. Vyžaduje od dětí hodně fantazie. Vždycky se do toho hodně zabraly. :o)
Jak na to: Hrajeme si, že musíme přelstít zlou čarodějnici. Praskliny na chodníku jsou nebezpečné pasti, louže kyselina, kanály vchody do podzemní chodby… Najdeme nějaký kouzelný předmět, se kterým můžeme čarodějnici porazit. (Kamínek, kytičku, klacík…) Hra se různě mění podle naší fantazie. (Třeba potom vysvobodíme tatínka, který zůstal doma.)

 

 

1. KUŽELKY S HOPÍKEM

autor nápadu: Libor

Jako kuželky použijeme menší PET lahve (případně je můžeme naplnit trochou vody, aby byly těžší). Rozestavíme je a hopíkem je shazujeme.

 
  

 

 

 

TOPlist