Některé části postupu jsem si vymyslela, něco jsem vykoukala na internetu. Střihy normálně při šití nepoužívám, ale u botiček jsem musela udělat vyjímku a vytvořit si nejdříve střih. Doufám, že se mi podaří postup srozumitelně popsat a že se vám botičky povedou. Není to až tak těžké, jak to možná na první pohled vypadá. Pro jistotu ale berte první pár botiček pouze jako zkušební. Podpatků také ze začátku udělejte jen jeden nebo dva páry. Mohlo by se snadno stát, že vytvoříte podpatky příliš silné, dlouhé a podobně a pokud byste hned napoprvé vytvořily podpatků větší množství, bude vám to líto. Až budete mít podpatky "v oku" (doufám, že ne doslova:o) ), je dobré modelovat a péci jich více najednou.
Pusťme se do toho! 

Stáhněte a vytiskněte si můj střih na botičky pro panenku typu Tyler Wentworth od Roberta Tonnera:
Střih.jpg (38 KB)   (A4, pro kontrolu si po vytištění změřte 5cm zakreslených u střihů)
Nyní budeme vytvářet lodičky. Vystříhněte si střih č. 1, 2 a 3. (Pokud budete chtít později vytvořit kozačky, použijete střihy č. 1, 2, 4, 5 a 6.)

Dále budeme potřebovat: igelitovou podložku, potravinářskou fólii, pečící papír, modelovací hmotu Fimo, nožík, nůžky, obyčejnou tužku, lepidlo chemopren transparent, tvrdý papír, tenší koženku černou na podrážku a barevnou na botičky (můžeme použít i netřepivou látku, vinil nebo kůži), jehlu, nit odpovídající barvy, tenkou černou pěnovou gumu (nebo něco podobného na podrážku podpatků) no a samozřejmě i panenku typu Tyler Wentworth.

Někdo doporučuje vytvořit si nejprve sádrový odlitek panenčiných nohou. My jsme ale holky šikovné a panenku lepidlem neupatláme. Nožičky obalíme potravinářskou fólií. Tu můžeme ještě zafixovat proužkem izolepy, gumičkou nebo provázkem. Pokud máte originální botičky, vezměte si je jako předlohu, podpatky se vám budou lépe modelovat. Z kousku fima (asi by šel použít i modurit, ale s fimem se lépe pracuje) vyválíme tenký váleček, ze kterého ukrojíme dva stejné kousky. Přímo na nožce modelujeme podpatky a tak si zajistíme, že budou dobře sedět. Podpatky by měly být pokud možno stejné.

     

Plech vyložíme kusem papíru na pečení. Podpatky položíme opatrně na pečící papír a sušíme 30 minut při teplotě 110°C.

   

Střih č. 3. obkreslíme (2x) na rubovou stranu barevné koženky. Vystříhneme jej, ale necháme si rezervu na záložku. U kotníčků nám zbývá jen malý prostor. Buď v těchto místech necháme na založení jen malý kousíček (stačí), nebo stříhneme přesně podle čáry. Klikněte si na fotku, ať víte, jak to myslím.

    

Každý díl vzadu na patě sešijeme dvojitou nití. Přečnívající záložku přilepíme na strany. Zahneme a jednoduchou nití zašijeme horní okraj botky. Pokud v přední části trochu "zlobí", pomůžeme si opatrně lepidlem.

   

Střih č. 1 obkreslíme na rubovou stranu černé (nebo jiné) koženky, otočíme jej zrcadlově a obkreslíme ještě jednou, abychom získaly něco jako vložky do obou bot. Tyto díly vystříhneme podle čáry. Na tvrdý papír (tvrdší než čtvrtka) obkreslíme stejným způsobem střih č. 2 a vystříhneme. Díly z tvrdého papíru přilepíme do špiček z rubové strany.

   

"Vložky do bot" a kraje vršku boty z rubové srany potřeme lepidlem. 
 
 

Nyní navlékneme vršek (v mém případě to zlaté) na nožičku ve fólii. Na chodidlo panenky umístíme (lícem k chodidlu) "vložku do boty". Nejprve přilepíme špičku a potom postupujeme dále a přilepujeme okraje. Snažte se botičku zvenku neupatlat od lepidla.

 

Podle připravených podpatečků z fima vystřihneme kousek koženky, kterým podpatek polepíme.

 

Na rubovou stranu černé koženky si obkreslíme střih č. 1, ale u paty jej trochu protáhneme. Vystříhneme jej. Ráda bych vám tuto část usnadnila, ale protože nevím, jak bude vaše botička vypadat, jaké jste si vytvořily podpatečky a pod., nemohu vám připravit střih přesně na vaši podrážku. Musíte si jej upravit samy. Přiložte tento kousek ke spodní části boty a uvidíte, kde je třeba podrážku zúžit. Upravte ji též podle podpatku. Vyzkoušejte nejprve, jestli podrážka kryje, co má a nikde nepřečuhuje. Potom takto upravenou podrážku položte rubem na rub černé koženky, obkreslete a vystřihněte si podrážku pro druhou botu. Přilepte podpatek. (Viz foto.)

   

Potřete lepidlem rubovou stranu podrážky a podpatek v místě, kterým má být přilepen k botě. Podrážku lepte od špičky, pečlivě umístěte, dobře přitiskněte. Z černé pěnovky (nebo něčeho vhodného) vystřihneme podrážky pro podpatky a přilepíme.

   

Necháme doschnout a botičky jsou hotové. Zbývá už jen sundat panence z nožek fólii a může v nových botkách vyrazit někam za zábavou. :o)

    


 

TOPlist