KNIHA (aneb "Jak na věc"):

Co potřebujeme:
kancelářské papíry, pravítko, tužku, nůžky, taftovou stužku, sirky na zatavení stuhy, jehlu, bílou nit,
tvrdý kartonový papír, herkules, 
barevný papír, pevnou látku, koženku nebo kousek měkké kůže,
kolíčky a pár knih na zatížení.


  
1. Nejprve si spočítáme nebo odhadneme, jak velká by měla být kniha v poměru k panence. Připravíme si stejně velké obdélníky bílého papíru. (Jejich velikost bude dvojnásobná než výsledná kniha, protože je budeme skládat napůl. ) Můžeme také najít nějaký text na internetu nebo naskenovat několik stránek z knihy. Pokud najdeme nějaký jednoduchý obrázek, tím lépe. Stránky vytiskneme v požadované (malé) velikosti. Naše knížka nemusí mít všechny stránky opravdové. Klidně stačí jen dvě, které umístíme vedle sebe, abychom mohli knihu panence na focení otevřít a nebyly bílé listy. Nastříhané obdélníčky překládáme na polovinu a vždy po čtyřech kusech skládáme do sebe (jako sešitky).

  
2. Taftovou stužku na jednom konci opatrně zatavíme sirkou, aby se nepárala. Konec stužky necháme volný. Ke stužce přišíváme jednotlivé sešitky papírků co nejtěsněji k sobě. Při šítí dáváme pozor, aby se nám papírky nerozjížděly. Když máme došito, odstřihneme druhý konec stužky, ale necháme si trošku rezervu. Také tento konec zatavíme sirkou.

  
3. Oba konce stužky zahneme a stehem přichytíme k hřbetu.

 
4. Z tvrdého kartonového papíru vystřihneme dva stejné obdélníky. Výška obdélníku bude o čtyři milimetry delší než u knížky, kterou jsme zatím vyrobili a šířka o 2 milimetry větší. (Na všechny strany prostě přidáme 2mm, jen ke hřbetu ne.) Vystřihneme také úzký obdélník na hřbet knihy. Výška bude stejná jako u dvou předchozích obdélníků. Šířku zjistíme změřením hřbetu sešitých papírků. (Skutečná šíře, bez stuhy, která kousek přesahuje.)

   
5. Na výrobu desek knihy si připravíme papír, nějakou pevnou látku (ne moc tlustou, ale ani ne tenoučkou, na které by lepidlo zanechalo ošklivé stopy), koženku nebo kousek měkké kůže. Mě se nejlépe pracovalo s kůží. Koženka vypadá také dobře, ale je trochu "neposlušná", takže budete muset použít kolíčky při lepení krajů a počkat, až lepidlo zaschne. Ale jde to. Na zvolený materiál, v mém případě kůži, přilepíme malý kousek od sebe obdélníky tvrdého papíru. (viz. foto) Budoucí desky obstřihneme ve vzdálenosti asi 1 cm.

  
6. Přesahující kraje kůže na delší straně namažeme lepidlem a přitiskneme. Pokud se kraj odlepuje (koženka), přichytíme jej několika kolíčky. (Kolíčky zanechají na kožence otisk, který ale za nějakou chvíli zmizí. Pokud tomu raději chcete zabránit, můžete kolíčky v místě stisku na čelní straně ještě podložit tvrdým papírem.) Rohy kůže odstřihneme. Přesahující kraje kůže na kratší straně též namažeme lepidlem a přitiskneme. Použijeme kolíčky na zafixování nebo celé desky zatížíme několika knihami a necháme zaschnout.

 
7. Krajní papír natřeme lepidlem a přilepíme jej k vnitřní straně desek. Totéž uděláme také na druhé straně. Hřbet desek by měl být na hřbetě listů, ale na hřbet lepidlo nepoužijeme. Desky by měly souměrně přesahovat krajní, k nim přilepený list. Knihu zavřeme, zatížíme a necháme uschnout. 

      Tak a kniha je hotová...

KNIHOVNA (aneb "Jak to vypadá, když se člověk zblázní a vyrobí si takových knížek víc")

Stolek a knihovničky jsem vlastnoručně vyrobila z balzy, košík jsem koupila.

   


TOPlist